چاپ        ارسال به دوست

سکته مغزی و راههای پیشگیری از آن

هرسال 17 میلیون نفر دچار سکته مغزی می‌شوند. 6 میلیون نفر از مبتلایان به سکته مغزی، فوت می‌کنند. 60 درصد افرادی که در اثر سکته مغزی فوت می‌کنند، زنان هستند. نیمی از سکته‌های مغزی قابل‌پیشگیری هستند و در پس این حقایق، زندگی‌های واقعی وجود دارند.

سکته مغزی
بر اساس گزارش سازمان جهانی سکته مغزی
هرسال 17 میلیون نفر دچار سکته مغزی می‌شوند. 6 میلیون نفر از مبتلایان به سکته مغزی، فوت می‌کنند. 60 درصد افرادی که در اثر سکته مغزی فوت می‌کنند، زنان هستند. نیمی از سکته‌های مغزی قابل‌پیشگیری هستند و در پس این حقایق، زندگی‌های واقعی وجود دارند.
سکته مغزی چیست
وقتی خون به بخشی از مغز نرسد، سکته مغزی رخ می‌دهد. در اثر نرسیدن خون، ممکن است سلول‌های مغزی آسیب ببینند یا بمیرند. این آسیب، اثرات مختلفی دارد و بسته به این‌که کدام قسمت مغز دچار سکته مغزی بشود، بدن و حرکات شما و گفتار و فکر و احساس شما ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد. سکته مغزی علت اصلی معلولیت در جهان است.
امسال شعار کمپین جهانی سکته مغزی مربوط به زنان است.

" من زن هستم"
خطر سکته مغزی من را تهدید می‌کند.
خطر سکته مغزی همه را تهدید می‌کند.


چرا زنان : زیرا یک زن
 - بیشتر در معرض سکته مغزی است.
 - نسبت به مردان، احتمال بیشتری وجود دارد که از سکته مغزی فوت کند.
 - نسبت به مردان، احتمال کمتری وجود دارد که تحت مراقبت‌های حاد و توانبخشی قرار بگیرد. درحالی‌که اگر درمان شود، به‌اندازه مردان شانس بهبودی دارد.
-  نسبت به مردان، احتمال ابتلا به فشارخون بالا، فیبریلاسیون شریانی (ضربان نامنظم)، دیابت، افسردگی و چاقی ( که همگی جزو عوامل خطر ابتلا به سکته مغزی هستند) او بیشتر است.
-   بیشتر وظیفه‌ی مراقبت از دیگران را به عهده می‌گیرد.
 - بعضی از عوامل خطر سکته مغزی به زنان اختصاص دارد. دیابت حاملگی، پره اکلامپسی، استفاده از داروهای ضد حاملگی، هورمون درمانی و تغییرات هورمونی، همگی خطر ابتلای زنان به سکته مغزی را افزایش می‌دهند.
-  پس توجه خود به زنان را در زندگی نشان بدهید و از آن‌ها بخواهید به‌طور مرتب برای معاینه به پزشک مراجعه کنند تا از ابتلای آن‌ها به سکته مغزی و بیماری‌های قلبی-عروقی پیشگیری شود.

روش‌های پیشگیری از سکته مغزی را بشناسید

 روش‌های زندگی سالم را انتخاب کنید.
-  شما می‌توانید با تغییر روش زندگی و آگاهی از عوامل خطر، نقش مهمی در پیش‌گیری از سکته مغزی ایفا کنید.
-  غذای سالم بخورید.
 - فعال باشید.
-  وزنتان را کنترل کنید.
 - سیگار نکشید.
 - الکل مصرف نکنید.
 - استرستان را کاهش دهید.
رعایت این نکات ساده، نه‌تنها خطر ابتلای شما به سکته مغزی را کاهش می‌دهد، بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان و دمانس را هم کم می‌کند.

بیماری‌هایی که خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهند، درمان کنید.
- فشارخون بالا
- فیبریلاسیون شریانی)ضربان قلبی نامنظم(
- دیابت
- حمله گذرای ایسکمیک (سکته کوچک)
- چاقی
- افسردگی
به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید ازنظر خطر ابتلا به سکته مغزی شمارا معاینه کند. این مسئله کمک می‌کند که وضعیت سلامتی شما روشن شود و بیماری‌هایی که خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهند، درمان شوند. در صورت داشتن فشارخون بالا، فیبریلاسیون شریانی و یا داشتن سابقه‌ی سکته کوچک، پزشک داروهای مناسب برای کاهش خطر سکته مغزی را تجویز خواهد کرد.

نشانه‌های سکته مغزی

آگاهی از نشانه‌های سکته مغزی و درمان سریع، زندگی افراد را نجات داده و احتمال بهبودی را افزایش می‌دهد. اگر فکر می‌کنید کسی ممکن است دچار سکته مغزی شده باشد، این نشانه‌ها را بررسی کنید:
•    صورت:  آیا یک‌طرف صورت افتادگی دارد؟
•    دست‌ها:  هر دودست را بالا ببرید. آیا یک‌طرف ضعیف است؟
•    تکلم:  آیا قادر به صحبت کردن هست؟ آیا گفتارش منقطع است؟
زمان را از دست ندهید و سریع اورژانس را خبر کنید.

منبع: خانم دکتر نقدی، عضو هیئت علمی دانشکده توانبخشی
تنظیم:مونا عدالت یار

 


٠٨:٥٨ - شنبه ١٤ آذر ١٣٩٤    /    شماره : ٢١٧٢١    /    تعداد نمایش : ١٣٦٠