چاپ        ارسال به دوست

دکتر ایرانی خواه:

حکیم پروری باید جایگزین طبیب پروری شود/نگاه اسلام به سلامت معنوی دقیق و جامع است


رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در گذشته به جای طبیب پروری حکیم پروری مد نظر بوده که امیدواریم امروزه نیز به این جایگاه رسیده و حکیم پروری را گسترش دهیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، دکتر ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم امروز در چهارمین همایش ملی سلامت معنوی که به میزبانی استان قم برگزار شد گفت: افتخاری برای شهر قم است که چهارمین همایش سلامت معنوی در این شهر برگزار می‌شود و با توجه به اهمیت مباحث این همایش اساتید دانشگاه و حوزه در آن حضور دارند.
وی ادامه داد: همایش سلامت معنوی یکی از مصادیق عملی وحدت حوزه و دانشگاه است و این همایش برکات زیادی را دارد، همایش سلامت معنوی به یک موضوع مهم توجه کرده است، مقوله سلامت به خصوص درباره انسان که اشرف مخلوقات به شمار می‌رود، یک موضوع پیچیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: قبلا تصور می ‌شد که بحث سلامت تنها در بحث تشخیص بیماری‌ها و تجویز داروها خلاصه می‌شود. با توجه به پیچیدگی انسان، بحث سلامت ابعاد مختلفی پیدا کرده است و دانشمندان فهمیدند که بحث سلامت تنها به چند بعد خلاصه نمی‌شود و به بحث معنویت در زمینه سلامت پرداختند.
دکتر ایرانی خواه با اشاره به توجه غربی‌ها به بحث سلامت معنوی اظهار کرد:  البته نگاه آنها سطحی و متفاوت از نگاه اسلام به بحث سلامت معنوی است، علمای اسلام نگاهی عمیق به بحث سلامت معنوی دارند، اما غربی‌ها حداکثر نگاهی که به این بحث دارند، در مواردی همچون ظاهر و شادابی فرد خلاصه می‌شود.
وی با بیان اینکه پرداختن به تعریف سلامت معنوی هم اهمیت زیادی دارد ادامه داد: طی سال‌های اخیر فرهنگستان علوم پزشکی بحث سلامت معنوی را در حوزه و دانشگاه مطرح کرده و همایش‌هایی را در این خصوص برگزار کرده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه برگزاری همایش‌های سلامت معنوی برکات زیادی را به دنبال داشته است گفت: در همایش‌های سلامت معنوی به تعریف این بعد از سلامت پرداخته شده و بحث‌های عمیقی را در این همایش‌ها شاهد بودیم.
دکتر ایرانی خواه در پایان با اشاره به سابقه ایران در زمینه پزشکی خاطرنشان کرد: کشورمان سابقه طولانی در زمینه حکیم پروری به جای طبیب پروری داشته است و این مساله می‌طلبد که اکنون هم جامعه پزشکی ایران سعی کند که به جای طبیب پروری، حکیم پروری را در پیش بگیرند.


 


١٣:٣٧ - چهارشنبه ١٥ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٢٥٧٩٦    /    تعداد نمایش : ٣٩٩