چاپ        ارسال به دوست

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی قم:

راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی قم در آینده نزدیک/انجام 300 ماموریت توسط بالگرد اورژانس قم

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی قم گفت: بالگرد اورژانس قم از زمان راه اندازی تا پایان دی ماه امسال، با انجام 300 ماموریت هوایی، 710 مصدوم و بیمار را به مراکز درمانی انتقال داده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، دکتر محمد رضا حسنی گفت: راه اندازی بالگرد اورژانس 115 یکی از بسته های طرح تحول نظام سلامت در حوزه درمان است که در مردادماه سال 93 در قم افتتاح شد و از نیازهای جدی و واقعی استان قم می باشد.
طرح تحول سلامت از اردیبهشت ماه سال 93 در کشور اجرایی شد و تاکنون این طرح در چهار فاز اجرا شده که شامل فاز درمان، فاز بهداشت، فاز اصلاح تعرفه های پزشکی و فاز اصلاح نظام آموزش پزشکی است.
وی اضافه کرد: از تعداد مصدوم و بیمار انتقال یافته به مراکز درمانی، 665 مصدوم مربوط به حوادث ترافیکی بوده که به دلیل شدت جراحات وارده از محورهای مواصلاتی استان به بیمارستان شهید بهشتی منتقل شده اند.
وی ادامه د اد: 45 بیمار غیرتصادفی نیز که به دلیل وخامت اوضاع جسمی در حوادثی مانند سقوط از ارتفاع، سوختگی، غرق شدگی و یا داشتن بیماری قلبی و زایمان هایی که زمان رسیدن به بیمارستان اهمیت زیادی دارد، توسط بالگرد به مراکز درمانی منتقل شده اند.
دکتر حسنی با بیان این که بالگرد اورژانس 115 قم در مواقع ضروری و پس از درخواست اورژانس زمینی بلافاصله به پرواز درمی آید، تاکید کرد: زمان رساندن مصدوم به ویژه مجروحان بدحال به مراکز درمانی مهم ترین دغدغه اورژانس 115 بود که اورژانس هوایی این مشکل را مرتفع کرده است.
وی با بیان این که قم محور مواصلاتی 17 استان کشور است و به طور طبیعی حجم تردد و تصادف ها در محورهای آن بالاتر از سایر استان هاست، گفت: این مساله اهمیت به کارگیری اورژانس هوایی در این استان را دوچندان می کند و از زمان راه اندازی بالگرد 115 تاکنون اثربخشی آن بر همگان مسلم شده است.
به گفته رئیس مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی قم، اگر مصدومانی که دچار آسیب های جدی در نواحی حساس بدن شده اند، با آمبولانس به مراکز درمانی منتقل شوند، به طور قطع جان آن ها را به خطر می افتد.
دکتر حسنی تصریح کرد: اورژانس هوایی با کاهش زمان انتقال مصدومان و بیماران بدحال به بیمارستان و در نتیجه با تسریع در ارائه خدمات درمانی، نجات جان مصدومان حوادث و بیماران را دوچندان کرده است.
وی بیان کرد: در ماموریت هایی که می توان از بالگرد استفاده کرد، مطابق دستورالعمل های فنی باید دارای تعداد مصدومان بالا باشد تا با اعزام بالگرد، از اعزام همزمان چندین دستگاه آمبولانس که باعث خالی شدن منطقه ای از آمبولانس های موجود می شود، جلوگیری کرد.
رئیس مرکز اورژانس 115 قم اضافه کرد: زایمان هایی که زمان رساندن مادر به بیمارستان به دلیل در خطر بودن جان مادر و کودک، اهمیت بالایی دارد از مواردی است که بالگرد اورژانس 115 به پرواز درآمده است.
به گفته وی، در طول راه اندازی اورژانس هوایی 115 قم، چند تن از افراد که در حوادثی دچار قطع عضو شده اند و نیازمند پیوند سریع عضو بودندنیز به تهران اعزام شده اند.
وی گفت: قم در تعطیلات میزبان جمعیت زیادی از زائران و گردشگران است که وارد این شهر می شوند و یا از محورهای مواصلاتی آن عبور می کنند.
حسنی اضافه کرد: این حجم از رفت و آمدها باعث افزایش حوادث ترافیکی شده است و به همین دلیل زمان رساندن مصدومان از محل حادثه که معمولا در محورهای برون شهری است به بیمارستان ها داخل شهر، اهمیت زیادی دارد.
وی ادامه داد: در سال های گذشته که استان قم بالگرد اورژانس 115 نداشت، با وجود این که زمان رسیدن بر بالین بیمار و مصدوم کمتر از میانگین کشوری بود، ولی طولانی بودن زمان رساندن آن ها به مراکز درمانی به دلیل حجم بالای ترافیک، جان هموطنان به خطر می انداخت.
وی افزود: استفاده از بالگرد در استان قم از ابتدای شروع برنامه تاکنون در سطح کشور به عنوان یکی از پیشروترین مراکز اورژانس هوایی را از نظر تعداد ماموریت و انتقال بیماران و هم از نظر کیفیت ارائه خدمات و انتقال بیماران بوده است.
دکتر حسنی اضافه کرد: سال گذشته قم استان قم رتبه نخست کشوری را در کمترین میزان تلفات حین انتقال به بیمارستان در سطح کشور کسب کرد.
وی در ادامه به احداث پایگاه اورژانس هوایی اشاره و بیان کرد: نخستین پایگاه استاندارد اورژانس هوایی کشور با 90 درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل است که اگر اعتبار مورد نیاز برای تجهیز این پایگاه تامین شود، پیش بینی می شود تا یک ماه دیگر به بهره برداری برسد.
وی افزود: این پایگاه علاوه بر اینکه امکان پرواز بالگرد دارد، دارای 2 محل آشیانه و فرود اضطراری است و همزمان سه بالگرد می توانند در این پایگاه استقرار داشته باشند.
رئیس مرکز اورژانس 115 قم ادامه داد: مساحت این پایگاه بالغ بر هفت هزار و 200 متر مربع است و در حد فاصل 2 عوارضی قم- کاشان و قم- تهران در حال ساخت است.
وی با اشاره به امکان استقرار همزمان بالگرد، اتوبوس آمبولانس و آمبولانس در پایگاه اورژانس هوایی، گفت: این پایگاه مجموعه کاملی از ارائه خدمات آمبولانس زمینی و هوایی است که به تناسب نیازی که در سطح جاده پیش می آید، قابل استفاده است و در حوادثی که نیازمند حضور همزمان بالگرد، اتوبوس آمبولانس و آمبولانس است، سرعت عمل اورژانس بسیار بالا خواهد بود.
وی با اشاره به هزینه بیش از 50 میلیارد ریالی برای احداث این پایگاه، گفت: کلنگ ساخت پایگاه اورژانس هوایی از 2 سال پیش به زمین زده شد و با وجود این که در سطح کشور نظیر ندارد، دارای تمام استانداردهای لازم برای یک پایگاه اورژانس هوایی است.
حسنی همچنین گفت: به دلیل مدیریت فنی و اجرایی که در استفاده از بالگرد اورژانس در استان قم صورت گرفته، قم جزو اولین استان هایی است که در آینده نزدیک مجهز به مدی کوپتر (بالگرد اورژانس هوایی اختصاصی پزشکی) می شود.
وی افزود: مدی کوپتر از نظر تجهیزات و امکانات برای انتقال بیماران، پیشرفته و در حد استانداردهای جهانی است.

 


١٢:١٥ - يکشنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٢٦١٠٤    /    تعداد نمایش : ٧٢٩