چاپ        ارسال به دوست

تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای 100 هزار نفر از روستاییان قم


رئیس اداره بهداشت شهرستان قم گفت: در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت، پرونده الکترونیک سلامت برای 100 هزار تن از ساکنان روستایی این استان تشکیل و اطلاعات درمانی و سلامت آن ها در این پرونده ها ثبت شده است.
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، دکتر محمدجواد باقری با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت و تشکیل پرونده های الکترونیک سلامت گفت: در حال حاضر 14 مرکز خدمات جامعه سلامت و 58 خانه بهداشت در روستاهای استان فعال است و کارشناسان در این مراکز تمام بسته های خدمات درمانی و بهداشتی را به خانواده های ساکن ارائه می دهند.

وی اضافه کرد: در این مراکز، پزشک، کارشناس تغذیه، کارشناس روانشناسی بالینی، پرستار، مراقب سلامت، بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای و دندانپزشک به ارائه خدمات بهداشتی و سلامت می پردازند.

وی ادامه داد: بیمارانی که به این مراکز مراجعه می کنند، ابتدا توسط پزشک عمومی معاینه و در صورت نیاز توسط نظام ارجاع به پزشکان متخصص ارجاع داده می شوند.

دکتر باقری بیان کرد: امسال تمام مراجعه کنندگان در سنین 30 سال و بالاتر از نظر چربی و قند خون به صورت رایگان غربالگری شده اند و افرادی که دارای علایم هشدار بودند به پزشکان متخصص ارجاع شده اند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 9 خانه بهداشت در بخش های پنج گانه استان با پیشرفت فیزیکی 50 درصد در دست بازسازی است.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان قم با بیان این که مرکز خدمات جامعه سلامت روستای فردو در بخش کهک و روستای قمرود در بخش مرکزی نیاز مبرم به باسازی دارد، ادامه داد: در این راستا زمینی از طریق شورای بخش کهک خریداری شده و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته است تا با تخصیص اعتبار بتوان مرکز جدیدی با دسترسی های بهتر احداث کرد.

وی افزود: در روستای قمرود نیز ساختمانی با پیشرفت فیزیکی 60 درصد توسط خیری احداث شده است ولی به دلیل مشکلات مالی نتوانست طرح را به اتمام برساند که باید از طریق دانشگاه علوم پزشکی اعتباری برای این طرح تخصیص یابد.


 


١٤:١٠ - شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٢٨٨١٩    /    تعداد نمایش : ٤٢٣