چاپ        ارسال به دوست

راه اندازی رشته مهندسی بافت در دانشگاه علوم پزشکی قم

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی قم از راه اندازی رشته مهندسی بافت در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، دکتر عادلی در حاشیه بازدید هیئت بررسی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از پردیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: این بازدید به منظور بررسی برای راه اندازی رشته مهندسی بافت در دانشگاه علوم پزشکی قم انجام شد که مورد رضایت نیز قرار گرفت.

وی بیان داشت: در صورت تایید نهایی و صدور مجوز از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، رشته مهندسی بافت در مقطع دکتری در دانشگاه علوم پزشکی قم پذیرش دانشجو می شود و آمادگی داریم از مهر ماه سال آینده این اقدام صورت گیرد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: به منظور راه اندازی این رشته تجهیزات و فضای فیزیکی لازم در نظر گرفته شده و اعتباری بالغ بر 400 میلیون تومان نیز صرف شده است.

دکتر عادلی گفت: طی سه سال گذشته 20 رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی قم راه اندازی شده و با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته آمادگی راه اندازی رشته های بیشتر را نیز داریم.

شایان ذکر است مهندسي بافت از رشته هاي بين رشته اي است كه دانش آموختگان ضمن آشنايي با ساختمان بافت ها، سلول هاي زنده و زيست مواد (Biomaterials) قادر به انجام فعاليت هاي مختلف در قلمرو مربوط به ايجاد جايگزين هاي زنده براي بافتها با استفاده از سلول هاي زنده و زيست مواد (Biomaterials) مي باشند.

طبق تعريف مهندسي باف عبارت است از استفاده از اصول و روشهي مهندسي و علوم زيستي جهت درك عميق ارتباط بين ساختمان و عملكرد بافت هاي بدن در شرايط مختلف سلامت و بيماري و توليد جايگزين هاي بيولوژيك جهت بازسازي، حفظ و يا بهبود عملكرد بافت ها .

 


١١:٣٦ - چهارشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٢٨٨٧٤    /    تعداد نمایش : ٦٧٢