چاپ        ارسال به دوست

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم خبر داد:

شاخص زایمان طبیعی در قم 48 در صد است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به شاخص 48 درصدی زایمان طبیعی در قم گفت: از سال 93 با اجرای طرح تحول نظام سلامت زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی رایگان شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم ، دکتر پرهام گفت: سال گذشته شاخص زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی و غیر دولتی این استان 48 درصد بوده است.
وی افزود: مراکز دولتی استان قم شامل بیمارستان های فرقانی، ایزدی، شهید بهشتی، و شهدا و مراکز غیر دولتی شامل بیمارستان های حضرت ولیعصر (عج) امام رضا(ع) و آیت الله گلپایگانی است.

دکتر پرهام بیان کرد: زایمان طبیعی از سال 93 و هم زمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان های دولتی رایگان شد و با برگزاری کارگاههای آموزشی نسبت به مزیت های این نوع زایمان به مادران باردار اطلاع رسانی می شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: در حال حاضر در تمام مراکز دولتی و 13 مرکز مشاوره خصوصی از هفته بیستم بارداری نسبت به ارائه خدمات مشاوره و آموزش های لازم به مادران بار دار اقدام می شود تا مادر به این باور برسد که می تواند زایمان طبیعی موفقی داشته باشد.

وی بیان کرد: در آغاز طرح تحول نظام سلامت کاهش سزارین مهم ترین هدف بود ولی در حال حاضر تشویق مادرانی که برای نخستین بار باردار شده اند به زایمان طبیعی در دستور کار است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم خاطر نشان کرد: در بیمارستان های ایزدی ، فرقانی و شهدا اتاق زایمان خصوصی فراهم است و در تمام مراکز دولتی زایمان طبیعی بدون درد دارویی و غیردارویی با توجه به شرایط جسمانی مادر باردار انجام می شود.

دکتر پرهام به مزیت زایمان طبیعی اشاره و بیان کرد: مدت زمان بستری در بیمارستان کوتاه تر از سزارین، میزان خونی که مادر از دست می دهد نصف سزارین است، مادر سریع تر به وزن اولیه و مطلوب بر میگردد و برقراری ارتباط عاطفی مادر و نوزاد زودتر از سزارین است

 


١٢:٤٢ - شنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٢٩٤٢٢    /    تعداد نمایش : ٣٢٩