چاپ        ارسال به دوست

به همت دانشگاه علوم پزشکی قم؛

اولین دوره آموزش مهارت های طب ایرانی برگزار شد/دکتر ایرانی خواه: طب نوین تکمیل کننده طب سنتی است

آیین اختتامیه نخستین دوره آموزش مهارت های طب ایرانی با اعطای گواهینامه رسمی همزمان با هفته سلامت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، این دوره در راستای توانمندسازی پزشکان عمومی استان برگزار شد که ۴۰ پزشک عمومی در ۲۲۲ ساعت کلاس تئوری و عملی آموزش های لازم را گذراندند.

این دوره طی شش مرحله برگزار که در پایان هر دوره آزمون تخصصی زیر نظر اداره کل آموزش مداوم و دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد.

دکتر ابوالفضل ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در این آیین ضمن تبریک و قدردانی به منظور برگزاری چنین دوره هایی گفت: مقوله سلامت انسان و تشخيص و درمان امراض و بيماري هاي انسانی، امري كاملا تخصصي و علمي بوده که مداخله در آن نيازمند كسب  قابليت ها و آموختن مهارت هاي لازم در مراكز معتبر دانشگاهي است و كسي نمي تواند صرفا با خواندن چند كتاب و مقاله مرتبط و بدون كسب صلاحيت قانوني از متولي سلامت يعني وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي؛ ادعاي طبابت کنند.
 
وی تاکید کرد: طب سنتی تقابلی با طب نوین نداشته و قطعا طب نوین برگرفته از طب سنتی است و نگاه وزارت بهداشت نیز بر این امر بوده و معتقد است کسانی که می خواهند اقدام به فعالیت در عرصه طب سنتی داشته باشند، باید با سازوکار مشخص و بر اساس تحصیلات آکادمیک زیر نظر وزارت بهداشت باشد.

دکتر ایرانی عنوان داشت: البته در این عرصه مدعیانی نیز وجود دارند که بدون تحصیلات علمی و تنها با خواندن چند کتاب به صورت شیادگونه فعالیت می کنند که با کمک و مواضع سنجیده مراجع عظام تقلید و دادگاه ویژه روحانیت با این افراد برخورد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: عده ای نیز در استان به دور از اقدامات شیادانه در حال فعالیت هستند که البته از طریق مسیر دقیق و قانونی خود وارد نشده اند، که این افراد نیز باید دوره های تخصصی را زیر نظر تنها متولی امر سلامت، یعنی وزارت بهداشت گذرانده و مسیر کاری خود را اصلاح کنند که در این خصوص نیز با کمک مراجع قضایی در حال پیگیری هستیم.

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت به هیچ عنوان طب سنتی را مقابل طب نوین نمی داند و برگزاری چنین دوره هایی و راه اندازی دانشکده طب سنتی و ایرانی، گواه بر این ادعاست.

 

 


١١:١٠ - پنج شنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٣٢٢٥٦    /    تعداد نمایش : ٤٨٧