چاپ        ارسال به دوست

انتقاد آیت الله سبحانی از وضعیت موتورسیکلت سواران در قم/رسانه ها به مقوله سلامت توجه بیشتری داشته باشند






دکتر ابوالفضل ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، امروز پنجشنبه 5 اردیبهشت ماه، همزمان با هفته سلامت با آیت الله سبحانی از مراجع عظام تقلید دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، آیت الله سبحانی در این دیدار ضمن قدردانی از تلاش های صورت گرفته توسط دانشگاه علوم پزشکی قم در امر بهداشت و درمان جامعه گفت: پیشگیری همواره برتر از درمان است و از این رو باید همواره در راستای توجه به پیشگری از ابتلا به بیماری بکوشیم.

وی ابراز داشت: رسانه ها نقش اساسی در این زمینه دارند و باید مردم را نسبت به اهمیت توجه به سلامت سوق داده و با دعوت از متخصصان در برنامه های خود، مباحث مربوط به سلامت جسم و اهمیت توجه به تغذیه را آموزش دهند.

این مرجع تقلید به وضعیت موتورسیکلت سوارها در قم اشاره کرد و گفت: شاهد هستیم که در استان قم تعداد بسیاری موتورسیکلت سوار وجود دارد که متاسفانه هیچ توجهی به رعایت قانون نداشته و از سوی دیگر به فکر سلامت خود و دیگران نیز نیستند.

آیت الله سبحانی گفت: گاها مشاهده می شود که این موتورسیکلت سواران به گونه ای از مقابل خودروها می روند که هر لحظه ممکن است تصادف کرده و مشکلات عدیده ای را به بار بیاورند.

وی با تاکید بر اهمیت سلامت گفت: هر چه می توانیم باید در این زمینه تلاش کنیم و بدانیم که عقل سالم در بدن سالم بوده و شرط خدمت به مردم نیز، داشتن بدنی سالم است.

وی گفت: قند و نمک به عنوان دو ماده غذایی که این روزها بسیار استفاده می شود، باید از سفره مردم برچیده شود چرا که اثرات بسیاری مخربی در سلامتی انسان ها دارد.

در این دیدار دکتر ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این دیدار گفت: طرح تحول نظام سلامت با همان کیفیت و تعهدات در حال انجام بوده و هیچ گونه خللی نیز در روند اجرای آن انجام نشده است، یکی از مشکلات در طرح تحول نظام سلامت، منابع درآمد پایدار است که دکتر نمکی وزیر بهداشت به جد دنبال رفع این مشکل هستند، اما با این وجود با کمک پزشکان و پرستاران، طرح با قوت در حال انجام است.

وی با اشاره به هفته سلامت و اهمیت توجه به این مقوله مهم در جامعه گفت: توجه به مولفه های اجتماعی در امر سلامت نکته حائز اهمیتی است که شاید در گذشته کمتر به آن توجه شده و از این رو وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به این موضوع پرداخته و با مشخص کردن نقش دیگر دستگاه ها می کوشد، تا سلامتی و پیشگیری قبل از درمان را در جامعه گسترش دهد.

دکتر ایرانی خواه گفت: در استان قم نیز این امر مورد توجه قرار گرفته است و سند جامع سلامت استان تدوین و از سوی دیگر زیرساخت های بهداشتی در قم نیز راه اندازی شده و توانسته ایم یک میلیون و 200 پرونده بهداشتی برای شهروندان تهیه کنیم.

 


١٣:٥١ - پنج شنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٣٢٢٥٨    /    تعداد نمایش : ٣٥٠