چاپ        ارسال به دوست

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان قم خبر داد

آماده باش 20 پایگاه شهری اورژانس درقم در چهارشنبه آخر سال

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان قم ضمن هشدار مراقبتی به مردم گفت: همزمان با چهارشنبه آخر سال و حوادث احتمالی این شب، 20 پایگاه اورژانس 115 درون شهری فعال هستند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، دکتر محمد رضا حسنی با اشاره به چهارشنبه آخر سال گفت: متاسفانه به دلیل برخی از رفتارهای نامتعارف و غلط در این ایام، شاهد هستیم که حوادث بسیاری در سطح شهر رخ می دهد.
وی عنوان داشت: اورژانس 115 قم در آماده باش کامل به سر می برد که در صورت بروز هر گونه حوادث احتمالی بتواند خدمات رسانی کند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان قم گفت: بیمارستان های قم ازجمله بخش سوختگی نکویی، بخش چشم بیمارستان کامکار با حضور متخصصان به حالت آماده باش در آمده است تا درصورت وجود مصدومان احتمالی سریعا تحت درمان قرار گیرند.
دکتر حسنی با اشاره به مصدومان سال گذشته حادثه چهارشنبه آخر سال گفت: 35 نفر در این حادثه مصدوم شدند که 9 نفر از آنها از ناحیه چشم آسیب دیده بودند.
وی گفت: توصیه ها و آموزش ها به صورت مکرر از طریق رسانه ها به مردم اعلام می شود لذا انتظار است که با توجه به اینکه چهارشنبه آخر سال به چهارشنبه سوزی تبدیل شده است، شهروندان هشدارها و توصیه های کارشناسان را جدی بگیرند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی قم در ادامه اظهار داشت: افرادی که از روی ناآگاهی از مواد محترقه استفاده می کنند باید بدانند شاید درکنار آنها بیمار قلبی و خانم بارداری وجود داشته باشد که منجر به حوادث جبران ناپذیری برای آنها خواهد شد.
دکتر حسنی به روش های کمک رسانی به مصدومان سوختگی پرداخت و گفت: به محض اینکه سوختگی اتفاق افتاد مصدوم را باید از محل حادثه دور کرد و به نقطه امن انتقال داد.
وی ابراز داشت: برای کنترل روند سوختگی باید از وسایلی مثل پتو و لحاف ضخیم که بتواند آتش را خاموش کند استفاه و یا پتو را خیس کرد و بر روی مصدوم انداخت اگر بیمار هوشیاری را از دست داده بود باید به پهلو خواباند و بلافاصله با اورژانس تماس گرفت.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان قم با اشاره به این که نیروهای اورژانس توصیه هایی را هنگام تماس تلفنی افراد برای کنترل وضعیت مصدوم ارائه می کنند، گفت: از استعمال پماد، روغن و خمیردندان به مصدومان سوختگی باید خودداری کرد چرا که این موارد آسیب زننده به بافت های پوست هستند، همچنین یخ و کیسه یخ تا حد امکان بهتر است استفاده نشود چون می تواند آسیب جدی به پوست بزند و باعث از بین رفتن بافت پوستی شود.
وی ابراز داشت: در چهارشنبه آخر سال 20 پایگاه شهری ، 18 پایگاه جاده ای ، یک پایگاه هوایی دراین استان به حالت آماده باش درآمده و پنج دستگاه موتورلانس ، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و 50 دستگاه آمبولانس در مناطق مختلف قم مستقر خواهند شد.


 


١٣:٢٤ - سه شنبه ٢٤ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٢٦٣٠٧    /    تعداد نمایش : ٥٧٨