چاپ        ارسال به دوست

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم:

منکر طب سنتی نیستیم/برپایی نمایشگاه صنایع برتر استان/تغذیه نامناسب مشکلات بسیاری به همراه دار


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قم یادآور شد: پزشکی امروز ما پیشرفته طب سنتی است و به این موضوع افتخار می‌کنیم ولی باید طب سنتی را با طب امروز تلفیق کنیم و با افراد سودجو که از این محدوده نادرست استفاده می‌کنند برخورد شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، دکتر میلانی امروز در نشست خبری که همزمان با روز جهانی غذا برگزار شد گفت: موضوع اصلاح تغذیه و امنیت غذایی موضوع بسیار مهمی است که به عنوان امری مهم در سلامت مردم تاثیر دارد.

وی گفت: مصرف قند، چربی و نمک و کم تحرکی موجب شده تا مشکلات بسیاری را برای مردم و به ویژه همشهریان استان به وجود آورد و باید همواره در تلاش بود تا با مدیریت در راستای کاهش مصرف این مواد بکوشیم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه در نظر است اکیپ‌هایی از بخش غذا و دارو و بهداشت در نقاط استراتژیک مستقر شوند گفت: از فضای آموزش و پرورش و مدارس برای اطلاع رسانی ویژه به برخی از افراد و اقشار ویژه استفاده می‌شود.

وی عنوان کرد:‌ نمایشگاهی از صنایع برتر استان هفته آینده برپا می‌شود تا صنایع برتر و محصولات آنها نمایش داده شده و نسبت به معرفی واحدها گام برداشته شود.

دکتر میلانی با اشاره به فعالیت‌های حوزه غذا و دارو گفت: ‌این بخش یکی از متولیان اصلی و اساسی بحث نظارت و پایش واحدهای تولیدی، توزیعی و عرضه‌کننده کالاهای سلامت‌محور استان است که در این بخش مدیریت‌های نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی، نظارت بر مواد دارویی و مکمل‌ها، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاه کنترل کیفی سلامت‌محور مشغول فعالیت هستند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قم به موضوع طب سنتی اشاره و خاطرنشان کرد: برخی افراد با عناوین مختلف با بهره‌گیری از باورهای مردم روی ذهن‌ها در زمینه بحث طب سنتی کار می‌کنند و مطالبی مطرح می‌شود که به هیچ عنوان این مطالب ریشه و اساس علمی و منطقی ندارد.

دکتر میلانی خاطرنشان کرد:‌ انتظار داریم مسؤولان امر دست به دست یکدیگر دهند و از این فعالیت‌ها جلوگیری شود زیرا اینگونه فعالیت‌ها سلامت مردم را نشانه رفته است و در نهایت خروجی این کار فاجعه است.

وی با اشاره به مسئله طب سنتی گفت: منکر طب سنتی نیستیم و دانشکده‌ای در زمینه طب سنتی تأسیس شده است که فارغ‌التحصیل و متخصص طب سنتی دارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قم یادآور شد: پزشکی امروز ما پیشرفته طب سنتی است و به این موضوع افتخار می‌کنیم ولی باید طب سنتی را با طب امروز تلفیق کنیم و با افراد سودجو که از این محدوده نادرست استفاده می‌کنند برخورد شود.

دکتر میلانی در خصوص موضوع بیماری هایی از جمله چربی خون، فشار خون و دیابت گفت: هر سه این بیماری ها به واسطه تغذیه نامناسب انجام می شود و متاسفانه پرخوری و بدخوبی آثار بسیاری را به همراه دارد.

وی بیان داشت: از 55 درصد افرادی استان که پرونده سلامت را تکمیل کرده اند، 70 درصد آنها دچار چاقی و یا وضعیت نامناسب وزنی هستند که این زنگ خطری برای استان به شمار می رود.

 


٠٩:٤٢ - چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٨٠٢٣    /    تعداد نمایش : ٥٥٩