چاپ        ارسال به دوست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم:

در زمان طاغوت فقط تا ظهر پزشک داشتیم/سطح خدمات در بیمارستان های زمان طاغوت در حد مراکز بهداشتی ما بود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به تعداد دانشجویان آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر نزدیک به 2 هزار دانشجو در 7 دانشکده در استان قم مشغول به تحصیل هستند و از نظر نسبت دانشجو، دومین دانشگاه در جذب دانشجویان خارجی هستیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، دکتر ابوالفضل ایرانی خواه امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان در طول 40 سال انقلاب گفت: امروز در حالی در چهل‌سالگی انقلاب قرار داریم که شاهد بیشترین دشمنی و توطئه‌ها علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستیم و از سوی دیگر پیشرفت های بسیاری در کشور رقم خورده است.

وی بابیان این‌که شاخص‌های کنونی نظام در عرصه‌های مختلف بازمان طاغوت قابل‌مقایسه نیست، گفت: در حوزه دفاعی، نظامی، بهداشت و سلامت وضعیت کنونی کشور قابل‌مقایسه با آن زمان نیست و ما در عرصه های مختلف از نظر کمی، کیفی و شاخص عملکردی رشد بسیاری داشته ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه شاید گفته شود این عملکرد ممکن بود توسط هر گروهی انجام شود، گفت: باید این موضوع را در نظر بگیریم که ما به صورت شاخصی مسائل را رصد می کنیم، مثلا اگر در حوزه بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در زمان طاغوت شاخص ارزیابی ما با کشورهایی از جمله اتیوپی بود، امروزه شاخص ارزیابی حوزه سلامت با کشورهای پیشرفته اروپایی مقایسه می شود که نشان می دهد به برکت انقلاب چه پیشرفت گسترده ای داشته ایم.

دکتر ایرانی خواه با بیان اینکه در زمان طاغوت بیمارستان ها در قم تنها تا ظهر فعال بوده و بعد از آن مردم دسترسی به پزشک نداشتند گفت: امروزه هیچ خدمت بهداشتی و درمانی نیست که در قم انجام نشود و هیچ نیازی به حضور بیمار برای مداوا به مراکز درمانی خارج از استان نیست، امروزه در کشور و استان قم جراحی های پیشرفته ای انجام می شود که این جراحی ها را در کنار کشورهایی از جمله انگلستان و آمریکا شاهد هستیم، که این مسائل دستاورد انقلاب اسلامی ایران است.

وی با اشاره به شاخص مرگ و میر در میان نوزادان گفت: در زمان طاغوت شاهد مرگ و میر در این عرصه بودیم که شاخص مرگ نوزاد در هر هزار نفر نزدیک به 30 نفر بود که این رقم به 3 دهم رسیده است. شاخص مرگ کودکان زیر پنج سال در هر هزار تولد زنده، 106 نفر بود که این رقم نیز امروزه به 10 نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم به خدمات ارائه شده در مراکز بهداشتی اشاره کرد و گفت: خدماتی که امروزه در مراکز بهداشتی استان انجام می شود، در زمان طاغوت در بیمارستان های قم انجام می شود و سطح بیمارستان های قم در این حد بود، اما امروزه در استان قم 10 بیمارستان داریم که تمامی سطح خدمات را انجام می دهند.

دکتر ایرانی خواه گفت: در زمان طاغوت در استان قم تنها دو پایگاه سلامت فعال بود که امروزه این تعداد پایگاه ها به 89 پایگاه و 59 خانه بهداشت روستایی رسیده است.

وی بیان داشت: یکی از توسعه های بهداشت و درمان در استان قم، توریسم درمانی بود که شاهد جهش و تحولی عظیم در این حوزه هستیم و امروزه بیماران بسیاری از کشورهای مختلف برای درمان به قم سفر می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به تعداد دانشجویان آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر نزدیک به 2 هزار دانشجو در 7 دانشکده در استان قم مشغول به تحصیل هستند و از نظر نسبت دانشجو، دومین دانشگاه در جذب دانشجویان خارجی هستیم.

 

 

 


١٤:١٨ - چهارشنبه ١٠ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٣١٥٥٦    /    تعداد نمایش : ٣٩٠