چاپ        ارسال به دوست

آیت‌الله نوري همداني:

برخی از طب سنتی سو استفاده کرده‌اند/مباحث طب سنتی مربوط به نوع رفتار انسان است نه دارو و درمان

يكي از مراجع عظام تقليد با اشاره به مباحث طب سنتی گفت: درزمینه طب در زمان گذشته ابزار و پیشرفت کنونی وجود نداشت و افراد هم سوءاستفاده کرده‌اند و بسیاری مباحث را ‌نوشتند که درست نیست.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، آیت‌الله حسین نوری همدانی امروز در دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: موضوع سلامت بسیار مهم است و زحمات بسیار خوبی نیز در این زمینه در کشور و به‌ویژه در قم توسط دکتر ایرانی خواه انجام می‌شود که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی ادامه داد: زحمات و خدمات شما درزمینه سلامت بسیار ارزشمند است و مسئله مهم اجتماعی محسوب می‌شود و هر فرد وظیفه دارد به‌سلامت خود اهمیت دهد.

وی خاطرنشان کرد: هرکسی باید نسبت به اوضاع بدن خود بصیر و بینا باشد؛ خداوند افراد را متفاوت آفریده بنابراین هر فرد باید طبیب خود باشد همچنین این امر مسئله فرهنگی است و باید در این زمینه مطالعات داشته باشد.

آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: سلامت یک موضوع اجتماعی است و برخی از کارهای اجتماعی واجب کفایی است اما سلامت از آن دسته مسائلی است که همه باید به آن توجه کنند و یکی از آن مسائل، ارتباط سلامت با غذا است.

این مرجع تقلید با اشاره به مباحث طب سنتی گفت: درزمینه طب در زمان گذشته ابزار و پیشرفت کنونی وجود نداشت و افراد هم سوءاستفاده کرده‌اند و بسیاری مباحث را ‌نوشتند که درست نیست.

آیت‌الله نوری همدانی تأکید کرد: مقداری ازآنچه ابن‌سینا و امثال او دارند اصالت دارد و درست است و در اخبار اهل‌بیت(ع) ذکرشده که بیشتر به عمل و رفتار انسان‌ها مربوط می‌شود، نه دارو و درمان.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات بسیار مهم در سلامت کم خوردن است که از هر دارویی مؤثرتر است البته سلامت با خواب و کار ارتباط دارد.

آیت‌الله نوری همدانی بابیان اینکه علم فقه و علم طب با علوم دیگر متفاوت هستند گفت: واجب است این علوم را بیاموزیم. باید تأکید شود که مردم طبیب خودشان باشند که اراده و همت می‌خواهد ولی آن اراده و همت وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در برخی موارد ورزش لازم است زیرا خداوند بدن انسان را طوری آفریده که اگر حرکت نکند سست می‌شود.
استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: آنچه اهل‌بیت(ع) درزمینه سلامت فرمودند جنبه عملی دارد که شامل کم خوردن و حرکت کردن است.

وی بابیان اینکه اسلام به روحیات اشخاص اهمیت داده است گفت: این امر در سلامت انسان مؤثر است زیرا جسم و روح باهم مرتبط هستند.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به دیدار با جمعی از مردم اهواز گفت: آن‌ها بیان می‌کردند درگذشته در بیابان‌های کنونی اهواز باتلاق، آب و درخت وجود داشت که از گردوغبار جلوگیری می‌کرد ولی این مناطق را فروختند و ویلا احداث کردند بنابراین اکنون از بین رفته است و مشکل ریز گردها به وجود آمده است و این به‌سلامت مردم لطمه می‌زند.

وی خاطرنشان کرد: باید سعی کرد با کاشت درختان شرایط به حالت اولیه برگردد زیرا این‌گونه مسئله آلودگی هوا در تهران، اهواز و شهرهای دیگر ایجاد می‌شود بنابراین آلودگی‌ها و ریز گردها مسئله مهمی است.

استاد حوزه علمیه قم بابیان اینکه قم یکی از استان‌های محروم کشور است گفت: قم ازنظر بارندگی در وضعیت خوبی قرار ندارد و اگر افرادی همت کنند و  به کشت و کار درزمینه  بپردازند یکی از خدمات مطلوب محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مسئله ازدواج و تأخیر در ازواج از مسائل مهم دیگر است که در روح و روان انسان‌ها مؤثر است.

 


١٤:٢٣ - دوشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٢٩٢٧٣    /    تعداد نمایش : ٣٨