چاپ        ارسال به دوست

اهمیت حفظ باروري در مبتلایان به سرطان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوري هاي نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی- ابن سینا، دکتر سیمین ظفردوست، جراح، متخصص زنان و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروري ابن سینا، با تشریح اهمیت حفظ باروري گفت: تمامی افرادي که قدرت باروري دارند اما به هر دلیلی نمی توانند یا نمی خواهند بچه دار شوند و نگران آن هستند که در آینده، هنگامی که شرایط مناسب برایشان فراهم گردید، قدرت باروریشان را از دست بدهند، می توانند از روش هاي حفظ باروري استفاده کنند.


دکتر ظفردوست در ادامه افزود: افرادیکه در حال حاضر ازدواج نکرده اند و نگران هستند که به علت افزایش سن به هنگام ازدواج، دچار کاهش باروري شوند و یا زوج هایی که فعلاً تصمیم به بچه دار شدن ندارند اما همواره دچار استرس هستند که مبادا در آینده دچار مشکل در باروري شوند، خانم هایی که سابقۀ نارسایی زودرس تخمدان در اقوام خود به ویژه اقوام درجه یک خویش را دارند و مهم تر از همه افرادي که دچار بیماري هایی چون سرطان و اندومتریوز هستند که به صورت جدي باروري آنها را تهدید می کند، می توانند به نوعی از روش هاي حفظ باروري استفاده کنند.


عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروري ابن سینا، با اشاره به چگونگی تأثیر سرطان بر روي حفظ باروري گفت: اگر سرطان هایی که سیستم تولید مثلی را درگیر می کنند همانند سرطان تخمدان و رحم را کنار بگذاریم، در بیشتر اوقات، عاملی که باعث کاهش قدرت باروري در افراد مبتلا به سرطان می شود، در حقیقت درمان هاي سرطان همانند جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی هستند که در بسیاري مواقع آسیب هایی غیر قابل بازگشت به تخمدان ها و ارگان هاي تولیدمثلی وارد می کنند.


این جراح و متخصص زنان ضمن تشریح اهمیت حفظ باروري در بیماران سرطانی عنوان کرد: مطرح شدن حفظ باروري در بیماران سرطانی به عوامل متعددي باز می گردد و از طرفی نیز موارد جدید سرطان در کل دنیا در حال افزایش است و بر جمعیت افراد مبتلا نیز اضافه می گردد و از سوي دیگر با توجه به پیشرفت هایی که در درمان سرطان صورت گرفته است، امروزه امید به زندگی در این افراد بیشتر شده و از آنجا که بیشترین جمعیت مبتلا به سرطان را نوجوانان و افراد زیر سن بلوغ و حتی جوانان تشکیل می دهند که بسیاري از آنها هنوز ازدواج نکرده اند و در نتیجه فرزندي ندارند و با مشکل حفظ باروري روبرو هستند، بنابراین هدف از حفظ باروري در این افراد، کاهش مشکلات باروري پس از درمان هاي سرطان می باشد.


دکتر ظفردوست تأکید کرد: هدف اصلی آگاهی دادن به بیماران سرطانی است یعنی قبل از آنکه درمان هاي لازم آغاز شود، این افراد بدانند که امکان حفظ باروري وجود دارد و می توانند از آن بهره مند شوند که بر اساس شرایط موجود و صلاح دید پزشک و یا افراد مبتلا ممکن است یا از روش هاي حفظ باروري استفاده شود و یا اینکه مورد استفاده قرار نگیرد.


عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروري ابن سینا با بیان اینکه میزان کاهش قدرت باروري افراد به دنبال استفاده از روش هاي درمان سرطان به عوامل مختلفی بستگی دارد، گفت: نوع سرطان، نوع درمانی که انجام می شود، رژیم دارویی، میزان مصرف داروي تجویز شده، سن بیمار، مجرد یا متأهل بودن و ... که از فردي به فرد دیگر متفاوت است از عوامل مؤثر در میزان قدرت باروري افراد پس از بکارگیري روش هاي درمان سرطان می باشد.


وي در ادامه تأکید کرد: مهم ترین موضوع در تصمیم گیري درست در جهت درمان بیمار مبتلا به سرطان، تصمیم گیري به صورت گروهی و شامل متخصص آنکولوژیست، جنین شناس و ناباروري است که باید با همراهی یکدیگر به قضاوت و تصمیم گیري در مورد روش صحیح درمان بپردازند.


دکتر شاهین خزعلی، متخصص زنان، جراح لاپاراسکوپی و مسئول کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروري ابن سینا، با اشاره به ارتباط بیماري اندومتریوز و کاهش توان باروري افراد مبتلا به آن گفت: آنچه بسیار نگران کننده است، این موضوع است که اندومتریوز می تواند تخمدان ها را درگیر کند و ذخیرة تخمدان را کاهش دهد که در این صورت ممکن است آسیبی غیرقابل بازگشت به تخمدان ها وارد کند.


مسئول کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروري ابن سینا عنوان کرد: امروزه بر خلاف گذشته به بیماران مبتلا به اندومتریوز، برداشتن رحم و تخمدان ها توصیه نمی شود و به عنوان مرحلۀ آخر، آن هم براي افرادی که دیگر قصد بارداري و بچه دار شدن ندارند ممکن است در نظر گرفته شود.


وي در ادامه افزود: با وجود آنکه جراحی اندومتریوز بسیار سخت و نیازمند تخصص و دقت می باشد اما اگر به درستی انجام شود می تواند بافت تخمدان را محافظت کند که متأسفانه در بهترین موارد جراحی که توسط متخصصان و جراحان حاذق بر روي کیست هاي مبتلا به اندومتریوز تخمدان صورت می گیرد نیز، ذخیرة تخمدان کاهش می یابد.

دکتر خزعلی با بیان اینکه انجام اعمال متعدد جراحی بر روي تخمدان ها می تواند ذخیرة تخمدان را کاهش دهد گفت: آنچه بسیار اهمیت دارد آنست که عمل به درستی و توسط افراد ماهر و با تجربه انجام شود و در موارد لزوم، قبل از آنکه مبتلایان به اندومتریوز مورد عمل جراحی قرار گیرند به متخصصین ناباروري ارجاع شوند تا جنین و یا تخمک آنها استخراج، منجمد و نگه داري شود تا پس از آنکه فرد بهبود یافت و یا ذخیرة تخمدان کاهش یافت، داراي جنین یا تخمک سالم باشند.


ایشان در تشریح کاربرد لاپاراسکوپی در حفظ باروري خاطرنشان کرد: برداشتن کیست هاي اندومتریوز، جداکردن چسبندگی ها، آزاد کردن لوله هاي رحمی براي آنکه مجدداً قابلیت عبور تخمک و اسپرم را داشته باشند، برداشتن و منجمد کردن بافت تخمدان پیش از درمان سرطان و بازگرداندن مجدد آن به بدن و ... از جمله کاربردهاي مهم لاپاراسکوپی در جهت درمان و حفظ باروري به شمار می رود.


افزایش آگاهی زوجین درباره ناباروري، حفظ باروري و بررسی مشکلات پیش روي درمان در کشور اعم از مراجعه به مراکز غیر تخصصی درمان و باورهاي غلط در درمان ناباروري از مهم ترین اهداف این مرکز می باشد.


٠٨:٥٧ - شنبه ٤ بهمن ١٣٩٣    /    شماره : ١٨١١٥    /    تعداد نمایش : ٢٧٨٥