چاپ        ارسال به دوست

استاندار قم:


قم باوجود عبور از شرایط پیک کرونا در وضعیت عادی قرار ندارد / ایجاد شرایط عادی در قم هنوز معلوم نیست

استاندار قم گفت: در حال حاضر قم از مرحله پیک بیماری کرونا عبور کرده، ولی هنوز مشخص نیست که شرایط در این استان چه زمانی عادی می‌شود.

بهرام سرمست روز شنبه در پایان جلسه ستاد ملی کرونا به ریاست رئیس‌جمهور که به‌صورت ویدیو کنفرانس با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد، گفت: در این جلسه گزارش‌هایی از آخرین وضعیت کرونا در سطح جهان و کشور داده شد.

وی بابیان اینکه در ادامه موضوع فاصله‌گذاری اجتماعی که به فاصله‌گذاری هوشمند ادامه پیدا کرد، رویکرد جدیدی آغازشده است، افزود: ما امروز به یک فاصله‌گذاری پویا نیاز داریم تا بر اساس آن استان‌های کشور را بر اساس وضعیتی که دارند، دوباره طبقه‌بندی شوند.

وی در تبیین فاصله‌گذاری پویا گفت: ‌در این فاصله‌گذاری استان‌هایی که وضعیتشان قرمز، زرد و یا به‌نوعی سفید بوده، این مسئله ثابت و دائمی نیست بلکه مناطقی که وضعیت آن‌ها از سفید به قرمز تبدیل‌شده و همچنین از پیک عبور کردند، را شاهد هستیم.

استاندار قم گفت: طبق مطالب مطرح‌شده در جلسه فوق، درمجموع درکل کشور موج اپیدمی همان موج اول می‌باشد، ولی این بیماری به‌صورت سیال در استان‌های مختلف حرکت می‌کند و جولان می‌دهد.

سرمست اضافه کرد: بنابراین نیاز است استان‌هایی که وضعیت قرمز دارند، برای مقابله با بیماری و اعمال محدودیت‌ها دارای یک اختیارهای ویژه شوند.

وی با تأکید بر اینکه قم از این پیک عبور کرده است، گفت: طبق تصمیم این جلسه ستاد ملی کرونا، استانداران استان‌هایی که در مرحله شروع پیک قرار دارند، اختیارهایی را برای اعمال محدودیت دارند.

وی تصریح کرد: در استان‌هایی مانند قم که از پیک عبور کردند و فعلاً به وضعیت سفید نرسیدند، نیز احتمال اینکه شرایط عادی شود، مشخص نیست، بنابراین تأکید شد در عین بازگشایی‌هایی که صورت می‌گیرد، نظارت‌ها نیز انجام شود.

استاندار قم همچنین گزارش ارائه‌شده در این جلسه در رابطه با بازگشایی اماکن مختلف در استان‌های کشور را موردتوجه قرارداد، و گفت: طبق این گزارش ۹۰ درصد پروتکل‌های بهداشتی در اماکن مذهبی قم به‌ویژه حرم حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران رعایت شده است، و امیدواریم توجه به موضوع همچنان ادامه پیدا کند.

سرمست با اشاره به اینکه طبق گزارش داده‌شده از سوی معاونت اقتصادی دولت تصمیم‌هایی برای مشاغل فاقد بیمه گرفته شد، افزود: در این جلسه مقرر شد، نمایشگاه‌های تخصصی بدون دعوت عمومی و تنها با دعوت تخصصی از متخصصان امر و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برپا شود.

وی گفت: طبق تأکید رئیس‌جمهوری شهرهایی که قرمز نیستند، تالارهای پذیرایی آن‌ها می‌توانند با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت کنند.

استاندار قم خاطرنشان کرد: این مصوبه بعد از ابلاغ، از سوی دانشگاه علوم پزشکی نظارت می‌شود، و پس‌ازآن ضمانت اجرایی پیدا خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به خبرهای خوب رئیس‌جمهوری از رشد اقتصاد و تولید در کشور بیان کرد: به تعبیر رئیس‌جمهوری یک ائتلاف ملی برای زندگی بهتر را شاهد هستیم که بین قوای مختلف و مردم و مسئولان شکل‌گرفته و امیدواریم این ائتلاف بادوام و قوام بیشتری برای زندگی بهتر افراد جامعه برنامه‌ریزی کند.

استاندار قم در پایان در پاسخی به سؤالی در ارتباط با بیکاری مشاغل در این استان بیان کرد: جزییات این موضوع باید بر اساس جدولی که معاونت اقتصادی رئیس‌جمهوری تهیه‌کرده ابلاغ شود.


٠٨:٠٧ - سه شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٣٦٣٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٢٦