چاپ        ارسال به دوست

خوردن غذای حرام و ناپاك؛ سياست گام به گام شيطان برای بيمار ساختن انسان‌

خوردن غذای حرام و ناپاك و مخالف طبيعت انسان، سياست گام به گام شيطان برای بيمار ساختن انسان‌ها است و بايد هر انسانی در تهيه غذا دقت و شكرگزار نعمات الهی بوده تا بتواند او را عبادت كند.
خوردن غذای حرام و ناپاك و مخالف طبيعت انسان، سياست گام به گام شيطان برای بيمار ساختن انسان‌ها است و بايد هر انسانی در تهيه غذا دقت و شكرگزار نعمات الهی بوده تا بتواند او را عبادت كند.
توجه به نوع، مقدار، چگونگی و هدف خوردن و توجه به صاحب رزق، راهكارهايی برای سلامتی و درمان انسان‌ها است كه قرآن كريم، دستواراتی بر اساس آنها به همه مردم، مومنان و پيامبران بيان كرده است.
«یَا أَیُّهَا النَّاسُ كُلُواْ مِمَّا فِی الأَرْضِ حَلاَلًا طَیِّبًا وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ: اى مردم از آنچه در زمين است ‏حلال و پاكيزه را بخوريد و از گام‌هاى شيطان پيروى مكنيد كه او دشمن آشكار شماست» آيه 168 سوره بقره است كه پيام‌هايی برای همه مردم دارد و خداوند در اين آيه خوردن را نياز همه بشر دانسته ولی خوردنی كه از مواد غذايی طبيعی، حلال و پاكيزه باشد.
بر اساس اين آيه خوردن غذای حرام و ناپاك و مخالف طبيعت، پيروی از گام‌های شيطان است و سياست شيطان كه دشمن آشكار سلامتی انسان بوده و هست نيز سياستی گام به گام است كه انسان را به سمت بيماری و دوری از سلامت سوق می‌دهد.
«یَا بَنِی آدَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ: اى فرزندان آدم جامه خود را در هر نمازى برگيريد و بخوريد و بياشاميد و[لى] زياده‏ روى مكنيد كه او اسرافكاران را دوست نمی دارد» آيه 31 سوره اعراف است كه پيام‌هايی برای همه انسان‌ها در زمينه سلامتی و درمان دارد.
«فَلْیَنظُرِ الْإِنسَانُ إِلَى طَعَامه: پس انسان بايد به خوراك خود بنگرد » آيه 24 سوره عبس نيز دقت در تهيه غذا را برای سلامتی هر انسانی ضروری دانسته و اين پيامی در زمينه سلامتی و درمان است كه برای همه مردم بيان شده است.
بنابر اين گزارش خداوند در آياتی ديگر از قرآن پيام‌هايی در زمينه سلامتی و درمان انسان‌ها ويژه مومنان ارائه كرده كه آيه 172 سوره بقره از جمله اين آيات است كه خداوند با خطاب قرار دادن مومنان آنها را به خوردن و شكرگزاری از نعمات پاكيزه‌ای كه به آنها روزی كرده دعوت كرده و می‌فرمايد: ‹یَا أَیُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُلُواْ مِن طَیِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَاشْكُرُواْ لِلّهِ إِن كُنتُمْ إِیَّاهُ تَعْبُدُونَ: اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد از نعمت‌هاى پاكيزه‏اى كه روزى شما كرده‏ايم بخوريد و اگر تنها او را مى‏پرستيد خدا را شكر كنيد».
پيام‌هايی در زمينه سلامتی به همه مومنان در اين آيه مطرح شده از جمله غذای پاكيزه، روزی خدا است، روزی هر كسی مقداری است كه می‌خورد، روزی هر فرد را حتما خدا می‌دهد، شكر نعمت روزی، واجب است، خوردن برای عبادت است.
«یَا أَیُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحًا إِنِّی بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ: اى پيامبران از چيزهاى پاكيزه بخوريد و كار شايسته كنيد كه من به آنچه انجام مى‏دهيد دانايم» آيه 51 سوره مومنون است كه خداوند در آن پيام‌هايی در حوزه سلامت برای پيامبران مطرح كرده است و آن اينكه پيامبران نيز نياز به خوردن طعام دارند و عمل صالح و نيك در گرو غذاهای پاكيزه است به طوری كه هدف از خوردن انجام عمل صالح است و عمل صالح انسان را تا مقام رسالت می‌رساند و خداوند دانا به اعمال انسان است.
بنا بر اين گزارش چه نوع خوردن، چه مقدار خوردن، چگونه خوردن، توجه به صاحب رزق و هدف از خوردن، پيام اصلی سلامتی و درمان در اين پنج آيه است كه خداوند برای همه مردم، مومنان و پيامبران ارائه كرده است.
در كتاب بحارالانوار محمدباقر مجلسی، جلد دوم صفحه 267 از امام علی(ع) نقل شده كه می‌فرمايند: اما فی القرآن لايه تجمع الطب كله: وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ: در قرآن آيه‌ای است كه همه طب در آن جمع شده و آن اينكه بخوريد و بياشاميد و[لى] زياده‏روى مكنيد».


٠٩:١٤ - يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٢    /    شماره : ١٢٥٦١    /    تعداد نمایش : ٥٢٩٦